Haber

Tüm Emekliler Sendikasına kapatma davası Salı günü başlıyor

KERİM UĞUR

Tüm Emekliler Sendikası aleyhindeki kapatma davası Salı günü. ankara başlayacak. Sendika bugün Türkiye genelinde yaptığı basın açıklamalarıyla kapatma davasını protesto etti. Sendikanın İzmir şubeleri, “Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak emeklilerin sendikal haklarını tanıyın ve bu davadan geri çekilin. Çünkü siz ne yaparsanız yapın sendikal haklarımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Tüm Emekliler Sendikası hakkında açılan kapatma davasının ilk duruşması 9 Mayıs Salı günü görüldü. ankara yılında yapılacaktır. Tüm Emekliler Sendikası bugün Türkiye genelinde yaptığı basın açıklamalarıyla hakkında açılan kapatma davasını protesto etti. Konak Meydanı’ndan 81 ilde yapılan basın açıklamalarına birliğin İzmir şubeleri takviye verdi. Emekliler adına basın açıklamasını Tüm Emekliler Birliği Konak Şube Başkanı Saadet Erkuş yaptı.

AKP hükümetini eleştiren Erkuş, “Ülkenin tüm değerlerinde emeği ve emeği olan emekliler, kabul edilebilir görülen yaşam koşullarına karşı hak temelinde örgütlenerek 1995 yılından bu yana sendikal haklarını kullanıyorlar. “Devlet, siyasi iktidarlar ve emekliler kendi örgütleri olan sendikaları kapatarak, bloke ederek, baskı altına alarak yok saymayı tercih ediyor. Bütün bunlara rağmen emekliler sendikal örgütlenmelerini sürdürdüler ve sendikal örgütlenme yoluyla emeklilerin haklarını yerine getirdiler” dedi.

“EMEKLİLERİN HAKLARINI BİL, BU DAVADAN ÇEKİN”

Sendikaya açılan kapatma davasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erkuş, şunları söyledi:

“30 Kasım 2022 tarihinde Ankara Valiliği’ne yaptığımız başvuru ile sendikamız Tüm Emekliler Sendikası tüzel kişilik kazanmıştır. Geçmişten getirdiği teşkilat ve iş tecrübesini sadece isim değiştirerek teşkilatımızla bugüne getirdik. Açlığın sonu 10 bin TL, yoksulluğun sonu 32 bin TL, asgari ücret 8 1.500 TL olan ülkemizde 9 milyon emekli aylık 7 bin 500 TL alıyor Bu emekli maaşı bile değil. Açlığın sınırı ölümdür.Demokratik ülke,barışta ülke,kardeşlik içinde ülke emeklilerin hakkıdır.İnsanca yaşam en temel hakkımızdır.Sendika örgütlenmemizi çözmek yerine engellemeye çalışan siyasi iktidar Bu sorunlar, emeklilerin sendikalarını kapatmaya ve örgütsüz bırakmaya çalışmaktadır.Bu amaçla bizim sendikamızı da kapatmak istemektedirler.Ankara Valiliği tarafından sendikamız hakkında açılan kapatma davasının ilk duruşması 2019 yılında görülecektir. 9 Mayıs 2023 Ankara. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz. Adalete ve hukuka olan inancımızı korumak istiyoruz. Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak emeklilerin sendikal haklarını tanıyın ve bu davadan geri çekilin. Çünkü siz ne yaparsanız yapın sendikal haklarımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimize sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

“SESİMİZİ VE TALEPLERİMİZİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, “Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor. Bu seçim diğer seçimlerden farklı olarak bu kadar antidemokratik uygulamalara maruz kalan, nefes nefese kaldığımız bir ülke mi istiyoruz? yoksa demokratik, barışçıl bir ülke mi?” İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke mi istiyoruz? Bu seçimin anlamı budur. Demokratik, barışçıl ve insancıl bir ülke talebimizi hazmedemeyen iktidar, bizi baskıyla, cehaletle, hukuksuzlukla terbiye etmek istiyor. Sendikamızı kapatmak istiyorlar. Emekliler “Hak temelli sendikal örgütlenmeden asla vazgeçmeyecekler. İstedikleri kadar kapatsınlar, engellesinler, yok saysınlar. Bugün burada olduğumuz gibi sesimizi ve taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu