Ekonomi

Analist, iPhone satışlarındaki düşüşe rağmen Apple’ı “satın al” notuyla değerlendiriyor

UBS analisti David Vogt, Apple’ın ( AAPL), 2022’nin son çeyreğinde yaşadığı tedarik kesintilerinin Kasım ve Aralık ayındaki iPhone adetlerini “önemli ölçüde” etkilediğine inanıyor.

UBS’nin hesaplamalarına göre iPhone satışları Ekim’de yaklaşık %3, Kasım’da %15 ve Aralık’ta yaklaşık %18 düştü. Genel olarak, 2022’nin mevcut son çeyreğindeki düşüş, mevcut 2022’nin ilk 9 ayındaki yaklaşık %6’lık düşüşle karşılaştırıldığında yaklaşık %12 olarak hesaplanıyor.

“Aralık önemli ölçüde genişlediğinden, tüm yıl iPhone satışlarının Aralık çeyreğinde satış tahminimizin yaklaşık %6 altında olduğunu düşünüyoruz. Aralık çeyreğinde küresel satışlar, 67 milyon adet veya 79 milyon olan satış tahminimizin ve 74 milyon-75 milyon olan pazar beklentilerimizin yaklaşık %15 altındaydı. Tahmin ediyoruz.”

“Belirli bir yıldaki iPhone satışlarının yaklaşık üçte biri ABD’de, kabaca %20’si Çin’de ve diğer %20’si Avrupa’da. CY22’nin dördüncü çeyreğinde ABD’deki iPhone satışları yalnızca %1 düştü. Çin’de yaklaşık %12 ve Avrupa’da %30 civarındaydı. ABD satışların yaklaşık %35’ini oluştururken, ABD’deki göreli güç ve Avrupa’daki daha yumuşak sonuçlar göz önüne alındığında, Avrupa’nın payı %18’in altına düştü. “

Daha olumlu bir not olarak, analist, küresel akıllı telefon pazarı %14-15 düştüğü için Apple’ın hala bir miktar satış kazandığına inanıyor.

UBS, Apple hisselerini “satın al” derecesi ve hisse başına 180 $ fiyatla değerlendiriyor.

Apple hisseleri dün %2 düşerek 143 dolardan kapandı. Hisse Salı günü açılış öncesinde %0,9 daha düştü.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu