Teknoloji

Sizi komşu gürültüsünden kurtaracak sıra dışı keşif

Eğer ince duvarlı, ses yalıtımı yetersiz bir evde yaşıyorsanız ve çevredeki seslerden rahatsızsanız, MIT’nin yeni buluşu sizi bu dertten kurtarabilir. MIT’deki bilim insanları, sadece sesi engellemekle kalmayan, aynı zamanda bu sesi üretene geri yansıtan bir tür ses geçirmez tabaka geliştirdi.

Ancak bunun için bir piezoelektrik fibere yapıştırılabilecek ipek gibi ince bir kumaş parçasına ihtiyaç duyuluyor. Daha sonra kumaşlar adeta birer hoparlöre dönüşebiliyor.

MIT’nin açıklamasına göre, piezoelektrik fiberden bir elektrik akımı geçtiğinde, malzeme deforme oluyor. Ve akım hızla dalgalandığında, fiber normal durumu ile deforme olmuş durumu arasında hızla ileri geri hareket ederek titreşimlerin malzemenin içinden geçmesine izin veriyor. Bu titreşimler elyafın havanın yerini değiştirmesine ve hatta ses dalgaları üretmesine izin vererek ses geçirmez bir tabakanın temelini oluşturuyor.

Ancak ses geçirmezliği sağlamak için lifleri kasıtlı olarak rahatsız edici ses dalgalarının fazının dışına çıkarmak gerekiyor. Bu, diğer dalgaların iptal edilmesini sağlıyor ve kulaklıklardaki gürültü önleyici teknolojiye benzer bir teknik oluşturuyor.

Testler sırasında araştırmacılar, ses geçirmez tabakanın 70 desibele kadar ses yayabilmesini sağlarken, rahatsız edici sesleri 37 desibele kadar azaltmayı başardı. Üstelik bu sadece 8×8 santimetrelik bir ipek kumaşla yapıldı.

Bu sistem, ince duvarlı apartman dairelerindeki yatak odalarında son derece kullanışlı olabilir; zira tabakanın içinden elektrik akımı geçirilerek ve piezoelektrik lifler malzemeyi sabit tutmaya zorlanarak herhangi bir sesin geçmesi engellenebiliyor. Bu da gürültülü komşularımızı engellemeye yardımcı olabiliyor. Hatta kendi sesinizin odadan çıkmasını da engelleyebilecek ses geçirmez bir tabaka oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu