Haber

Kırgızistan’dan anlaşmazlıkların müzakere masasında çözümüne bağlı kalınacağı mesajı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, “Kırgızistan, her türlü anlaşmazlığın müzakere masasında çözümüne bağlı kalacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Caparov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ev sahipliğinde başkent Erivan’da gerçekleştirilen Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütünün (KGAÖ) doruğunda konuştu.

Caparov, Kırgızistan’ın, her zaman her türlü anlaşmazlığın münhasıran siyasi ve diplomatik yöntemlerle müzakere masasında çözme ihtiyacına bağlı olduğunu ve bağlı olmaya devam edeceğini belirtti.

Örgütün etkinliğine dikkati çeken Caparov, bölgede güvenlik ve istikrarı sürdürmek için çok işlevli bölgesel bir yapı olarak KGAÖ’nün potansiyelini, siyasi aktifliğini ve milletlerarası imajını güçlendirmesi gerektiğini söz etti.

Caparov, KGAÖ’nün bu yıl kuruluşunun 30. yılını kutladığına işaret ederek, “Gündemimizde ele alınması gereken acil konular var. Değişen duruma zamanında yanıt verilmesini sağlamak için işbirliğimizi sürekli olarak yoğunlaştırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Terörizmin, KGAÖ üye devletlerinin güvenliği için önemli bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Caparov, Afgan faktörünü dikkate alarak iç sonlarda güvenliğin sağlanmasına yönelik gayretlerin pekiştirilmesi gereğine dikkati çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu