Ekonomi

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? ABD Merkez Bankası Şubat ayında faiz indirimine gidecek mi?

Altın, dolar ve kripto para yatırımcılarının merakla beklediği FED’in yıllık toplantı takvimi açıklandı. ABD Merkez Bankası, enflasyonun yüzde 2’ye doğru ilerleyeceğine dair “daha fazla güven” elde edene kadar faiz oranlarını düşürmeyi beklemiyor. FOMC, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin daha istikrarlı hale geldiğini değerlendiriyor. Fed, ekonomistler ve piyasa gözlemcilerinin iddiaları doğrultusunda faiz artırımlarına ara vermeye devam edeceğini açıkladı.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası’nın 2024 yılı faiz kararı toplantı takvimi kesinleşti. Takvime göre Fed’in faiz kararı 20 Mart 2024tarihinde duyurulacaktır.

FED FAİZLERİ AZALTACAK MI?

Politika faizimiz muhtemelen zirvede. Ekonomi beklediğimiz gibi gelişirse bu yıl faiz oranlarını düşürebiliriz. Ancak gerekirse mevcut politika faizini daha uzun bir süre devam ettirmeye hazırız. Siyasi faiz oranının çok erken veya çok geç düşürülmesi ekonomide istenmeyen bir daralmaya neden olabilir. Toplantıdan toplantıya kadar kararlarımızı almaya devam edeceğiz. Faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla inanca ihtiyacımız var. İyi bilgiye ihtiyacımız var ve devam etmek için bu iyi bilgiye ihtiyacımız var. Komitenin neredeyse her üyesi bu yıl faiz oranlarının düşürülmesinin uygun olacağını düşünüyor. Çok hızlı veya çok erken hareket etmek iyi olmayabilir. Yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak için biraz daha güvence görmek istiyoruz. Ekonominin tüketim açısından sağlıklı olması ve istihdamın güçlenmesi halinde faiz oranları düşürülebilir.

POWELL: ENFLASYON DÜŞÜYOR

”Ekonomi iyi gelişme gösterdi, enflasyon düştü. Enflasyonun izleyeceği yol belirsiz ama enflasyonu yüzde 2’ye döndürme konusunda tam kararlıyız. Para politikası son 2 yılda önemli ölçüde sıkılaştırıldı ve politika faiz sınırlayıcı bölgeye ulaştı. Hedeflere ulaşma riskleri daha istikrarlı hale geliyor. İşgücü piyasası sıkılığını koruyor, istihdam artışı güçlü kalıyor. İşgücü talebi hâlâ arzı aşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu