Teknoloji

Farklı bir stil ortaya çıktı: ChatGPT, insanları zeki olduğunuza inandırıyor!

ChatGPT, insanları akıllı olduğuna ikna etmede oldukça başarılı görünüyor. Peki ya gerçekten onları böyle düşünmeleri için kandırıyorsa?

OpenAI tarafından geliştirilen chatbot, Kasım ayındaki lansmanından bu yana toplumu dönüştürdü, CEO’larla yapılan kazanç görüşmelerinde sık sık ortaya çıktı ve eğitimden imalat sektörlerine kadar her şeyi alt üst etti.

Ancak bu ay yayınlanan bir ön baskı makalesinde, ChatGPT’nin bazen insanları akıllı olduğuna ikna etmek için oyunlar oynadığı belirtildi. Yani ChatGPT özünden uzaklaşarak insanları kandırmak için farklı bir üslup kullanır.

İNSANLARA KARŞI LEZZETLİ SEÇİMLER YAPTI

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar, ChatGPT’nin yazılım geliştiriciler ve mühendisler için değerli bir Soru-Cevap sitesi olan Stack Overflow’ta yayınlanan 517 soruya verdiği yanıtları analiz etti.

Araştırmacılar, botun yanıtlarını şu şekilde bildirdi: doğruluk, tutarlılık, kapsamlılık ve özlülük”Cevapların %52’sinin tamamen yanlış olduğunu ve %77’sinin ayrıntılı olduğunu buldu.

Çalışmanın bir başka bölümünde ChatGPT kullanıcılarının sorulara verdiği yanıtların, Stack Overflow üzerinde insan yanıtlarıyla karşılaştırılması, Ortaya koyduğu tüm yanılgılara rağmen %40’ının tercih ettiği görüldü.

YAPAY ZEKA ÖLÇÜMSÜZ İNTERNET ORTAMINA YAYINLANDI

Araştırmada, “Yanlış olsalar bile neden ChatGPT yanıtlarını tercih ettikleri sorulduğunda, yanıt verenler tercihlerinin nedeni olarak yanıtların netliğini ve eklemli dil yapılarını gösterdi.”söylendi.

ChatGPT’nin çok fazla inceleme yapılmadan internete yerleşme şekli, AI etik uzmanları ve programcıları arasında endişe ve kızgınlığa neden oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu