Dünya

DTÖ Genel Direktörü: Çin, küresel ekonomik büyümenin artırılmasında kilit rol oynuyor

ÇEKİM TARİHİ: 18 Ocak 2024

1. Davos’tan ve Dünya Ekonomik Forumu’ndan çeşitli görüntüler

Çin, zorluklarla dolu bir dünyada küresel ekonomik büyümenin artırılmasında kilit bir rol oynuyor.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, bu açıklamaları İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında Xinhua ile yaptığı özel röportajda dile getirdi.

“Küresel ticaret Çin’e fayda sağlarken Çin de dünyaya fayda sağladı. DTÖ perspektifinden bakıldığında Çin her zaman çok taraflı ticaret sisteminin ve çok taraflılığın güçlü bir destekçisi olmuştur. Bunun devam edeceğini umuyoruz. Çin’in DTÖ’nün iklim değişikliğine, salgına desteği gibi bazı küresel kamu sorunlarının çözümüne yardımcı olan güçlü bir üye olmaya devam edeceğini umuyoruz.

Yeşil işletmeyi nasıl kurarız? Olası bir salgın durumunda herkesin başa çıkabilmesi için dayanıklılığı nasıl geliştirebiliriz? Adil ticareti ve eşit koşulları nasıl sağlayabiliriz? Çin, ticarette açıklık, şeffaflık ve eşit şartlar sağlanmasının bir parçası olmalıdır.

Çin, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak dünyada çok önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla Çin’in başına bir şey geldiğinde gerçekten tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle Çin ekonomisinin iyi performans göstermesi herkesin yararına olacaktır. Bu nedenle Çin’i bu kadar yakından takip ediyoruz. Çin çok güçlü bir rol oynuyor. Çin ekonomisinin güçlü bir şekilde geri döndüğünü görmek isteriz çünkü bu, küresel ticareti artıracaktır. Küresel büyümeyi artıracak. “Yani sorun sadece Çin’i değil aynı zamanda dünyanın geri kalanını da ilgilendiriyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Davos’tan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu