Ekonomi

Byju’nun davasında serbest fon yöneticisinin tutuklanmasına karar verildi

ABD’de bir iflas yargıcı, Hintli eğitim teknolojisi şirketi Byju’s’a kredi verenlerden 533 milyon dolar gizlenmesinde rolü olduğu iddiasıyla hedge fon yöneticisi William Cameron Morton’un tutuklanmasına karar verdi. Bangalore merkezli ve 1,2 milyar dolarlık borcunu ödeyemeyen girişim, fonları Morton’un hedge fonu Camshaft Capital’e gönderdi. Byju’s’a kredi verenler tarafından kontrol edilen bir iştirak olan Byju’s Alpha, Şubat ayında ABD’de iflas başvurusunda bulundu.

Perşembe günü Wilmington, Delaware’de yapılan duruşmada Yargıç Dorsey, Morton’un yurtdışında hastaneye yattığına dair inandırıcı bir kanıt sunamadığını ve bunun da mahkemeye katılmasını engellediğini iddia ettiğini belirtti. Morton ayrıca mahkemeye ev adresini ya da telefon numarasını da vermedi. Yargıç Dorsey, Morton’un mazeretine inanmadığını ifade etti ve tutuklanmasına karar verdi.

Yargıç Dorsey ayrıca Morton ve Camshaft Capital’in kayıp fonlarla ilgili soruşturmada işbirliği yapmaları için mahkeme emirlerine uyana kadar günlük 10.000 dolar para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Dorsey, Morton’un para cezalarını ödeyebilecek mali yeterliliğe sahip olduğunu ve kayıp fonların yerini bildiğini kaydetti.

Morton’a yorum için ulaşılamadı ve Camshaft Capital’in bir avukatı yorum yapmayı reddetti. Byju’ya kredi verenler Morton ve Camshaft aleyhine dava açarak, bir hedge fonu yönetmek için görünürde hiçbir niteliği olmadığı belirtilen Morton’a önemli miktarda fon aktarılmasının ardındaki mantığı sorguladılar. Camshaft tarafından birincil iş yeri olarak listelenen adresin Miami’deki bir International House of Pancakes olduğu tespit edildi.

Byju’nun eski ana şirketi Think & Learn Private Ltd, daha önce 22 milyar dolar değerindeydi. Byju’nun mali ilişkilerine yönelik soruşturma ilerledikçe dava da açılmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu