Ekonomi

Batı Karadeniz’de Fırtına ve Dev Dalga Uyarısı: Gemiler Faaliyetlere Durduruldu, Tekneler Limana Sığındı

Meteorolojinin Batı Karadeniz’de fırtına ve dev dalga uyarısı üzerine Karadeniz’de doğalgaz arama ve sondaj çalışmaları yürüten Fatih, Legal ve Yavuz gemilerinin çalışmalarına ara vererek açık denize demirlediği öğrenildi. Çalışmalara katılan 4 adet 35 metrelik balıkçı teknesi ise Amasra Limanı’na sevk edildi. Sığındı.

Batı Karadeniz’de etkili olması beklenen fırtına öncesinde Amasra, Tarlağzı, Kurucaşile ve İnkumu gibi kıyılarda bulunan balıkçı tekne ve teknelerinin bir kısmı karaya çıkarılırken, bir kısmı da iskele ve limanlara bağlandı. Meteorolojinin şiddetli fırtına ve dev dalgalar uyarısı üzerine Karadeniz’de sondaj çalışmaları yapan Fatih, Kanuni ve Yavuz gemilerinin faaliyetlerine ara vererek açık denize demir attığı öğrenildi. Doğal gaz arama ve sondaj faaliyetlerine destek veren ve Fatih, Yavuz ve Kanuni gemilerini karaya bağlayan 4 balıkçı teknesi, fırtına öncesinde Amasra limanına sığındı. Doğal gaz arama çalışmalarına katılan 4 balıkçı teknesinin yanı sıra Karadeniz’de seyir yapan çok sayıda yat, yelkenli ve balıkçı teknesi Amasra Limanı’na geldi. Yeterli alan olmaması nedeniyle bölgeye gelen çok sayıda tekne, yat ve kayık özel izinle gümrüklü bölgedeki iskeleye yanaştı. Tekneler Amasra Limanı’na sığındı ve kalın halatlarla iskeleye bağlandı. Fırtına öncesi sessizliğin hakim olduğu Amasra’da bazı vatandaşların uyarılara rağmen mendirek çevresinde dolaşarak limanda balık tutması da dikkat çekti.

Öte yandan Bartın Valiliği ve Batı Karadeniz Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’nın gönderdiği acil mesajlarla, şiddetli fırtına ve dev dalgaların beklendiği belirtilerek, denizde bulunan balıkçı, yolcu ve yük gemileri uyarıldı. Bartın Valiliği tarafından vatandaşlara yapılan uyarılarda, “Meteorolojik verilere göre ilimizde rüzgarın fırtına şeklinde esmesi bekleniyor, vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuzluğa karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını önemle rica ediyoruz. ulaşımda aksamalar gibi oluşabilecek olumsuzluklar.” – BARTIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu