Ekonomi

TSE Başkanı: Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına taşımak için çalışıyoruz

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Lideri Mahmut Sami Şahin, “Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına taşımak için durmadan çalışıyoruz.” söz konusu.

Şahin, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Konferans Salonu’nda düzenlenen “TSE Sektör Toplantıları”nda Türkiye’nin 2023 ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bursa’nın 16,2 milyar dolarlık rekor katkısının en büyük ihracat kaleminin 7 milyar 203 milyon dolarla otomotiv sektörünün olduğunu belirten Şahin, ekonominin büyük bir ivmeyle güçlendiğini ve ihracatta her yıl rekorlar kırıldığını vurguladı.

TSE’nin 70 yıldır tarafsız, bağımsız, aktif ve saygın bir şekilde standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayan Şahin, “Makine imalatının üretim üssü olmanın getirdiği zengin bilgi birikimi ve kalite odaklı üretim anlayışıyla, Otomotiv ana sanayi, yan sanayi ve alt sektörlerini kapsayan sektörleri değerlendiren Şahin, şunları söyledi: “Pazarda önemli bir rekabet gücüne sahip olan ve stratejik konumuyla küresel otomotiv firmalarının gözdesi olmaya devam eden Bursa, ekonomimizin gözbebeğidir. İstihdama katkısı, ihracatı ve yüksek teknolojili ürünlerdeki payı açısından.” dedi.

Otomotiv sektörünün tüm bileşenlerine başta test, muayene ve belgelendirme olmak üzere birçok alanda hizmet verdiklerini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Uluslararası ekonominin en değerli yapı taşlarından biri olan standartlar, işlerin, hizmetlerin, süreçlerin güvenlik ve kalite gerekliliklerini oluşturmak amacıyla, uygulanması zorunlu olmayan, yetkili bir kuruluş tarafından onaylanan, ilgili tüm tarafların katılımıyla oluşturulmaktadır. ve tesislerin geliştirilmesi, süreçlerin iyileştirilmesi, ticari engellerin kaldırılması, çevre ve sağlığın korunması gibi hedeflere hazırlanıyoruz: Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına taşımak için durmadan çalışıyoruz.

Talepleriniz doğrultusunda hizmet çeşitliliğimizi arttırıyor ve hizmet ağımızı genişletiyoruz. Hedeflerimizi dünyadaki gelişmelere cevap verebilecek ve yönlendirebilecek politikalarla belirliyoruz. Ulusal ve uluslararası akreditasyon çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Enstitümüz, Ankara’da 90 bin metrekare alanda inşaatı devam eden Kalite Kampüsü ile hizmet kapasitesini daha da artıracak. “Türkiye’nin kalite üssü olacak kampüs, teknolojik bilginin ülkemize aktarılması, stratejik sermayenin ülkede tutulması, ekonomimizin sürdürülebilir şekilde güçlenmesi ve insan kaynağının güçlendirilmesi gibi kazanımlar sağlayacaktır.”

Şahin, konuşmanın ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a “İnovasyon Yönetim Sistemi Sertifikası”nı takdim etti.

BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay’ın da konuşma yaptığı programa, şehir protokolü ve sektör temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu