Ekonomi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken: Güzel haberler almayı dört gözle bekliyoruz

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, EYT düzenlemesinden yararlanamayan esnaf ve sanatkarların müjde beklediğini belirtti.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu düzenlemeden yararlanamayan esnaf ve sanatkarların beklentilerinin karşılanması, emekliliğe hak kazananlara eşit muamele edilmesi ve staj mağduru olanların önünün açılması çağrısında bulundu.

Kendi adına çalışan esnaf ve sanatkarlar, tarım işçileri, stajyer mağdurları ve canlanma nedeniyle emekli olamayan binlerce esnafın EYT düzenlemesinden yararlanmak istediğini ifade eden Palandöken, “Artık bu konuda güzel haberler bekliyoruz. Konuyla ilgili verilecek müjde, norm, özellikle normdur.Sendikada eşitliğin sağlanması, çalışma hayatında emeğin karşılığının alınması açısından çok önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

“Yeni düzenleme ile staj mağdurlarının önü açılmalı”

Emekliliğe hak kazananlara eşit davranılması ve staj süresinin emeklilikten sayılması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’ndan tüm çalışanların sorunlarının birlikte çözülebildiği bir yerdir. Ancak norm birliği olmadığı için SSK’lılar 7 bin 200 ikramiyeli gün ile emekli olurken, Bağ-Kur Kur esnafı ve “esnaf 9.000 prim gününde emekli oluyor. Normu sağlayarak, tüm çalışanlar eşit zamanda, eşit kurallar altında ve eşit fiyatlarla emekli olabilmelidir. Öte yandan staj mağdurlarının sağlık sigortasının devam etmesi ancak emeklilik sigortalarının ödenmemesinin yarattığı karamsarlık devam ediyor. Yeni bir düzenleme ile staj mağduru olanların önü açılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu