Ekonomi

Sağlam bina için doğrular önemli

DÜZCE (İGFA) – 23 Kasım’da Düzce’de meydana gelen ve etraf vilayetlerde de şiddetli bir formda hissedilen sarsıntının akabinde bir değerlendirmede bulunan Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği İdare Konseyi Lideri Tayfun Küçükoğlu sarsıntının sonuçlarının pek çok açıdan kıymetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Tayfun Küçükoğlu, “12 Kasım Düzce sarsıntısının yıldönümünden birkaç gün sonra, sarsıntının tesirlerini konuştuğumuz günlerde yeniden Düzce merkezli bir sarsıntıyla sarsıldık. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi paylaşıyoruz, vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 23 yıl evvel yaşadığımız bir felaket sonrası yapı stoku yenilenen, sarsıntıya uygun hale dönüştürülen Düzce, 23 Kasım gecesi yaşanan zelzelede büyük bir imtihan verdi. Eski yapılar ve kimi uygulama yanlışları bulunan binalar dışında sarsıntının şiddeti de göz önünde bulundurulduğunda kentteki hasar da sonlu kaldı. Bu en büyük tesellimiz” diye konuştu.

Türkiye İMSAD olarak çabucak her fırsatta kentsel dönüşümün, yenilemenin, güçlendirmenin değerine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Tayfun Küçükoğlu, “Geleceğin kentlerini oluştururken, riski zelzelenin değil inançsız yapıların oluşturduğu şuuruyla hareket etmeli, kentlerimizi bu gerçeklik çerçevesinde kurgulamalıyız. Tüm kentlerimizde sarsıntıya sağlam, güç verimli yapıların sayısını artırmak için sürdürülebilir binalara odaklanmalıyız. 20-30 yıl sonra tekrar dönüştürülecek yapılar değil, 100 yıllık yapılar, ömür alanları inşa edilmesi gerekiyor.  Zelzeleye hazırlık, şu an kentlerimiz için atacağımız öncelikli adım olmalı” dedi.

Tayfun Küçükoğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Yaşadığımız son zelzele bizlere gerçek materyalin hakikat yerde hakikat proje ile ve gerçek ellerde yapıldığından; evraklı gereçlerin evraklı seyahatinden emin olmamızın kıymetini hatırlattı. Tekrar tekrar altını çizerek tabir ediyoruz ki; materyalin üretimi, kalitesi kadar proje alanındaki uygulaması da eserlerin verimliliğini tesirler. İnşaatlarda ehil ellerde, projenin özelliklerine nazaran gerçek formda seçilen eserler, kaidelerine uygun olarak kullanılmalıdır. İnşaatta üretim, uygulama sürecinde meydana gelebilecek yanılgılar yahut eksiklikler geri dönüşü olmayacak vahim sonuçlara sebep olabilir. Eksik materyal, yokluğunu hissettirir ve bu yokluğu kapatmanız mümkün değildir. Gerçek materyal, gerçek uygulamalar binaları güçlü kılar. Bu zelzeleden, geleceğe yönelik alacağımız derslerden biri de materyallerin gerçek kullanımı ve evraklı seyahatinin otoritelerce takip edilmesi gerekliliğidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu