Ekonomi

Rezerv yöneticileri yuan yerine ABD doları ve altını tercih ediyor

Küresel para birimi dinamiklerini etkileyebilecek bir değişimle, dünya çapındaki rezerv yöneticileri ABD doları ve altını yeniden tercih ederken, Çin yuanının cazibesi azalıyor gibi görünüyor. Resmi Para ve Finans Kurumları Forumu’na (OMFIF) göre, rezerv yöneticilerinin net %18’i önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde ABD dolarına olan maruziyetlerini artırmayı planlıyor. Bu eğilim, doların uluslararası ticaretteki önemli rolüne ve diğer para birimlerine kıyasla daha yüksek getiri beklentisine bağlanıyor.

Buna karşılık, bir zamanlar yuana artan ilgi, ankete katılan merkez bankası rezerv yöneticilerinin %12’sinin aynı zaman diliminde Çin para birimindeki varlıklarını azaltmayı planlamasıyla bir engele takıldı. Bu durum, hiçbirinin yuan yatırımlarını azaltmayı düşünmediği ve %30’dan fazlasının 2021’de artırmayı hedeflediği önceki yıllarla keskin bir tezat oluşturuyor. Duyarlılıktaki değişim kısmen, ABD veya Avrupa devlet tahvillerinde mevcut olanlara kıyasla Çin politika faizlerinin sunduğu daha düşük getirilerden kaynaklanıyor. Şu anda Çin’in 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık %2,3 ile ABD Hazine bonosunun %4,5’lik getirisinden önemli ölçüde daha düşük.

OMFIF’in Ekonomik ve Parasal Politika Enstitüsü Genel Müdürü Nikhil Sanghani, rezerv yöneticilerinin anlamlı bir kısmının renminbi varlıklarını küçültmeyi düşündükleri ilk yıl olduğunu belirtti. Bahsedilen zorluklar arasında piyasa şeffaflığı sorunları ve jeopolitik kaygılar yer alıyor. Bununla birlikte Sanghani, rezerv yöneticilerinin uzun vadede Çin para birimine olan maruziyetlerini artırmayı öngördüklerini belirtti.

Doların yanı sıra altın da merkez bankalarının artan ilgisini görüyor. Anket, katılımcıların %15’inin bu yıl altın yatırımlarını artırmayı beklediğini gösterdi. Bu eğilimin devam etmesi halinde OMFIF, önümüzdeki yıllarda 600 milyar dolarlık ek rezervin altına tahsis edilebileceğini ve altının küresel piyasadaki konumunu daha da güçlendireceğini öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu