Ekonomi

ODE Yalıtım’dan 200 milyon TL’lik yatırım

Türkiye’de ve ihracat yaptığı altı kıtadaki 75’in üzerinde ülkede yalıtım bölümünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirerek, elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu. ODE R-Flex markalı eserini bu vakte kadar Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki fabrikasında üreten şirket, bundan sonra iki kentte birden üretime devam edecek.

“Türkiye’deki pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaştık”

Yatırım hakkında bilgi veren ODE Yalıtım İcra Heyeti Üyesi Ozan Turan, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ODE Üretim Kampüsü’nde, 20 bin metrekare kapalı alana kurduğumuz yeni tesisimiz ile elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım eseri kapasitemizi dört kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkardık. Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaşarak, 1991 yılından günümüze bu eser kümesinde ülkemizde sürdürdüğümüz liderliğimizi daha da pekiştireceğiz. Tekrar bu tesiste üreteceğimiz üst segment eserlerimizle ihracat yaptığımız birtakım ülkelerdeki önder pozisyonumuzu güçlendirirken, kimi ülkelerde de pazar başkanı pozisyonuna yükseleceğiz. Bununla birlikte sırf şirketimiz değil dalımız ve ülkemiz ismine da değerli bir muvaffakiyete imza atarak, Çin ile Almanya ortasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici pozisyonuna geldik” dedi. Turan, yeni tesis ile birlikte 150 şahsa daha istihdam sağlayacaklarını da söz etti.

“Pandemi koşullarına rağmen yatırımdan vazgeçmedik”

Yatırım evresini da anlatan Turan, şunları söyledi; “Bu eserde son birkaç yıldır tam kapasite ile çalışıyorduk. Bu nedenle yeni bir tesis yatırımı planladık. Fizibilite çalışmalarına başladığımızda şimdi Covid-19 pandemisi yoktu. Akabinde pandemi başladı lakin buna karşın planımızı ertelemedik. Bu süreçte tedarik zincirinde yaşanan kırılmalara ve maliyet artışlarına karşın ülkemize daha fazla katma paha sağlayacağımız bu tesisi hayata geçirdik. Böylelikle bu topraklardan doğan küresel bir marka olma maksadımıza de bir adım daha yaklaştık.”

“Elektrik ihtiyacımızın yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız”

Eskişehir yatırımının kapasite büyüklüğünün yanı sıra yüksek randımanı ve etraf dostu teknolojisi ile de örnek bir tesis olduğunu vurgulayan Turan, “Yeni tesisimizin çatısının tamamını 5.300 güneş paneli (fotovoltaik) ile kaplıyoruz. 2.400 kWp kurulu güce sahip olacağımız bu sistem ile elektrik ihtiyacımızın yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. Sistemi bu yılın sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. Bununla birlikte 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdümüz kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hem Eskişehir’de hem de Çorlu’da aralıksız devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüksek performanslı, güç dostu ürünler

ODE Yalıtım, ODE R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımında iki çeşit eser üretiyor. Levha halinde imal edilen ODE R-Flex Levha, ısı yalıtım performansı ve yüksek su buharı difüzyon direnci ile iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde en çok tercih edilen yalıtım gereci olarak dikkat çekiyor. Boru biçiminde imal edilen, soğuk ve ılık sınırlı tesisat boruları için üretilmiş, büsbütün esnek, prefabrik boru yalıtımı eseri olan ODE R-FLEX Boru ise tesisatı korurken güç verimliliği de sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu