Teknoloji

Motosikletli Soyguncular Tarafından Çalınan iPhone’u Kurtarmaya Çalışırken Microsoft’tan Mesaj Alan Kurbanın Sarsıcı Hikayesi

Geçtiğimiz günlerde kardeşinin iPhone’unu çalan motorlu soyguncularla yaşadıklarını Twitter’da paylaşan mağdurun hikayesi hepimizi şok etti. Açgözlülük yüzünden kaybolan telefonu kurtarmaya çalışırken Microsoft’tan mesaj alan kişiler ve dolandırıcıların telefonu imha edip dağıtacaklarını söyleyen tuhaf hikayesi sosyal medyada gündem oldu.

Kaynak:https://twitter.com/privetadic/status…

Daha önce her türlü dolandırıcılık hikayesini duymuştuk ama hiç bu kadar kafamız karışmamıştı. Dolandırıcılar sınıf yukarı çıktı ya da o kadar saf değiliz dedirtecek duruma gelin hep birlikte bakalım…

Cumartesi sabahı otobüs durağında kız kardeşinin iPhone’unun elinden çalındığını söyleyen bir kullanıcının hikayesi Twitter’da gündem oldu.

Olayın ardından polise giden kardeş, çözümü iCloud üzerinden telefonu kilitleyerek buldu. Ancak iPhone’umu Bul özelliğiyle telefonunu kilitleyen ve ekranda aramak için farklı bir telefon numarası bırakan mağdurlar, Microsoft’tan mesajlar almaya başlıyor.

??

Gönderilen mesajlardaki linkin güvenilmez olduğunu düşünen vatandaş, “Daha sonra linkin saçma olduğunu farkettim. Küçük L harfi kullanılarak açılan bir siteydi. Orada da şifreyi öğrenmeye çalıştıklarını anladım. Telefonun iCloud’u. Resimde görüldüğü gibi kullanıcı adını ve şifreyi girersek onlar tarafından ele geçirilecek ve telefonun iCloud kilidi açılıp satılabilecek.” Bu olacak” diye belirtiyor.

Ayrıca iPhone’un yeri bilinmesine rağmen polisin gidip alma yetkisinin olmadığı da belirtiliyor.

Vatandaş bunu fark ettiğinde kullanıcı adı ve şifre kısmına “Siz beni salak mı sanıyorsunuz, bilgiyi buradan mı öğreneceksiniz?” diye yazıyor. ve gönderir.

Ardından Microsoft’tan geliyormuş gibi görünen bir SMS geldi: “Sorun değil, telefonunuzu mahvediyoruz. Çok temiz kullanmışsınız!”

Hikayenin devamında kullanıcı, bir şirket aracılığıyla çalınan telefon bilgilerinin çözümünü Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Bürosunu arayarak buldu.

“Vatandaşlar herkesi şok eden hikayenin peşini bırakmamalı” dedi.

Pes etmek…

Bunun daha önce birçok kişinin başına geldiği ortaya çıktı.

Yazışmalar bile devam ediyor…

Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu