Haber

MESEM Projesinden Derhal Vazgeçilmeli

Birleşik Metal Personel Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) öğrencisi oğlu Arda’yı iş cinayetinde kaybeden Raşit Tonbul ile birlikte yaptığı açıklamada, “MESEM projesinden derhal vazgeçilmelidir. Kamu kaynakları Sermayenin çıkarları doğrultusunda çocuk işçiliğine yasal güvence sağlayan MESEM’ler.” “Gerçek ve nitelikli mesleki eğitim için meslek liselerinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmamalıdır” dedi.

MESEM uygulamasıyla birlikte çocuk öğrencilerin çalıştıkları iş yerlerinden ölüm haberleri ardı ardına geliyor. İstanbul Hadımköy’deki Özkanlar Metal Fabrikası’nda çalışan 14 yaşındaki MESEM öğrencisi Arda Tonbul, 15 Ocak’ta kafasının sac bükme makinesine sıkışması sonucu hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili olarak Devrimci Sendikalar Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde katılımla toplantı düzenledi. Arda Tonbul’un babası Raşit Tonbul’un. Bugün bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Sendika Başkanı Özkan Atar, Arda’nın iş cinayetinde ölen ne ilk ne de son MESEM öğrencisi olduğuna dikkat çekti. Arda’nın ölümünün üzerinden henüz bir ay bile geçmeden iki MESEM öğrencisinin daha hayatını kaybettiğini belirten Atar, 2016 yılında yapılan iki mevzuat değişikliğiyle öğrencilerin “mesleki eğitim” adı altında ucuz iş gücü olarak kullanılmasının ciddi oranda arttığını vurguladı. 2021.

“STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERE YAŞ SINIRLAMASI GETİRİLMELİ”

Atar, “Bu yasal düzenlemelerle mesleki eğitimin en önemli dayanağı olan meslek liselerindeki öğrencilerin fiilen okulu bırakıp çocuk işçi olarak çalışmasının önü açıldı” diyen Atar, şu talepleri sıraladı:

“MESEM projesinden derhal vazgeçilmelidir. Kamu kaynakları, sermayenin çıkarına çocuk işçiliğine yasal güvence sağlayan MESEM’ler için değil, gerçek ve nitelikli bir mesleki eğitim için meslek liselerini güçlendirmek için kullanılmalıdır.

Staj yapacak öğrencilere yaş sınırı getirilmeli. Staj alanları çocukların bedensel, ruhsal ve akademik gelişimlerine uygun olmalı, sistematik olarak kontrol ve takip edilmelidir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çocuğun yüksek yararı dikkate alınarak ek önlemler alınmalı ve denetim düzenlemeleri yapılmalıdır.

Meslek liseleri bünyesinde okul atölyeleri ve atölyelere yatırım yapılmalı; Çocuklar ilk uygulamalı eğitimlerini bu atölye ve atölyelerde almalıdır. Öğrenciler temel mesleki derslerle altyapılarını oluşturduktan sonra son sınıfta işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz alındığı, kontrol ve izlemenin sağlandığı şartlarda sınırlı sürelerle fabrika ortamına konulmalıdır.

Öğrencilerin staj yapacakları iş yerlerinin seçimine ilişkin kriterler açıkça belirlenmeli, bu kriterleri sağlamayan iş yerlerine öğrenci gönderilmemelidir. İşletmelerin kurallara uymaması ve yasa dışı faaliyetlerde bulunması halinde aktif yaptırımlar uygulanmalıdır. Stajyer öğrencilere uygun kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmalıdır.

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİ YOKSULLUKUN SONUCUDUR”

Usta öğretmenlik belgesi alma koşulları zorlaştırılmalı, usta öğretmenlerin yüz yüze ve uygulamalı pedagojik eğitim alması sağlanmalıdır.

12 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin yerine geçen ve 2012 yılında resmi hale gelen 4+4+4 eğitim sistemi, çocuk işçiliğini teşvik eden bir sistemdir. Bu nedenle kademeli eğitimden vazgeçilmeli ve 12 yıllık zorunlu temel eğitime geri dönülmelidir.

Çocuk işçiliği yoksulluğun bir sonucudur. Yoksullukla mücadele kapsamında gerekli sosyal politikaların uygulanması gerekmektedir. Çocuk işçiliğine ve çocukların örgün eğitimden ayrılması riskine karşı meslek lisesi öğrencilerine ve ailelerine ekonomik destek sağlanmalıdır.”

“DİĞER YATAKLAR ölsün”

Arda Tonbul’un babası Raşit Tonbul da şunları söyledi:

“Acımız büyük, hâlâ acımızı dindiremedik. Aile olarak perişan durumdayız, annesi, kardeşleri, hepsi acı içinde. 14 yaşında bir çocuk bunu yapmaya zorlanmamalı. Normal şartlarda ağır iş. Maalesef önlem yok, ekipman yok, denetim yok ve ihmal çok. Esasen benim çocuğum da ihmal ediliyor.” “Sonuçta hayatını kaybetti. Sanırım orada bir görevli olsaydı çocuğum ölmezdi, 16 dakika çok uzun bir süre. Diğer Ardalar ölmemeli, bu işyerlerinde gerekli tedbirler alınmalı. Devlet yetkililerinden tek talebim budur. Çocukların reşit olmadan bu işyerlerinde çalıştırılmamasını talep ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu