Haber

Mehmet Balık: “Kamu Çalışanlarına Ocak Ayında Verilen Oran Ekonomik Şartlara Karşı İki Ayda Açlık Sınırına Yaklaştı”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, gıda fiyatlarında 2022 yılı Şubat ayına göre yüzde 136,3 artış olduğunu belirterek, “TÜİK’in manipüle edilmiş enflasyon rakamları, açıklanan rakamların neredeyse üçte bir altında olmasına rağmen. Halkın enflasyonu, ocak ayında kamu çalışanlarındaki artış, ekonomik şartlar karşısında iki ayda açlık sınırına yaklaştı.” Balık, Temmuz ayını beklemeden enflasyon farkının kamu çalışanlarına yansıtılması gerektiğini belirtti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, kamu çalışanlarına 2023 yılı Ocak ayında yapılan maaş zammının enflasyon nedeniyle iki ayda açlığın sonuna yaklaştığını belirtti. Balık yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“YILIN İLK İKİ AYLIK DÖNEMİNDE EN ÇOK TÜKETİLEN 64 GIDA ÜRÜNÜNÜN ORTALAMA FİYATI YÜZDE 13,6 OLDU”

“TÜİK’in 2023 Şubat ayı için açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 55,18, aylık yüzde 3,15 oldu. TÜFE’deki değişim 2023 Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10 oldu. geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,18, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 oldu.

Konfederasyonumuzun araştırma birimi Kamu-Ar’da en çok tüketilen 64 gıda maddesinin ortalama fiyatı bir önceki aya göre yüzde 5,1 artarken, yılın ilk iki ayındaki artış yüzde 13,6 oldu.

“OCAK AYINDA KAMU ÇALIŞANLARININ FİYATI EKONOMİK ŞARTLARA KARŞI İKİ AYDA AÇLIK SINIRINA YAKLAŞTI”

Gıda fiyatlarında geçen yılın aynı ayına göre artış yüzde 136,3 oldu. Kamu Ar’ın açıkladığı açlık sınırının 10 bin 259 lira, yoksulluk sınırının 28 bin 563 lira olduğu dikkate alındığında, TÜİK’in manipüle edilmiş enflasyon rakamları kamu enflasyonunun neredeyse üçte bir oranında altında olmasına rağmen verilen zam oranı, Ocak ayında kamu çalışanlarına yapılan zam ekonomik kurallara aykırı olarak ikiye katlandı. Açlık ayın sonuna yaklaşıyordu.

Enflasyondaki artış hızı yavaşlasa da fiyatlar her geçen gün artıyor ve kamu çalışanları her geçen gün açlığa teslim ediliyor. Ekonomik krizin ve deprem felaketinin getirdiği sıkıntılı koşulların da etkisiyle Temmuz ayını beklemeden enflasyon farklarının kamu çalışanlarına yansıtılması artık hayati önem taşıyor.”

dumlupinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu