Haber

Hakan Fidan: Terörle Mücadelemizde Birleşik Krallık’ı Müttefikimiz Olarak Görüyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı James Cleverly ile düzenlediği basın toplantısında, “Terörle mücadelede Birleşik Krallık’ı müttefikimiz olarak görüyoruz ve ortak hareket etmek istiyoruz” dedi. Düzensiz göçle mücadele konusu da gündem maddelerimiz arasında yer aldı. Göç “Kaçakçılıkla mücadele konusunda kararlılıkla çalışıyoruz” dedi. Akıllıca, “Türkiye bizim için vazgeçilmez bir ortaktır. Sayın Fidan Bey’le birlikte nasıl daha iyi çalışabiliriz diye konuşma fırsatı bulduk.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Ankara’da İngiltere Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı James Cleverly ile bir araya geldi. İki bakan, görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan şunları söyledi:

“TERÖRİZLE MÜCADELEDE BİRLEŞİK KRALLIK’I MÜTTEFİKİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ”

“Biz iki değerli NATO müttefikiyiz. Ayrıca Avrupa Birliği dışında da küresel etki yaratabilecek iki değerli aktörüz. Değerli mevkidaşımla görüşmemizde ikili ilişkilerimize ilişkin kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk. Birleşik Krallık İhracatımızda dördüncü sırada yer alan değerli bir ticaret ortağımız. Geçen yıl 20 milyar dolardı.” Ticaret hacmi hedefimize yaklaştık. Turizm alanında da çok verimli bir işbirliğimiz var. İngiltere en çok turist gönderen üçüncü ülke oldu.

“SAVUNMA SANAYİİNDE BETON PROJELER ÜZERİNDE STRATEJİK İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRME KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARDIK”

Savunma sanayi de önem verdiğimiz bir diğer iş birliği alanıdır. Bu alandaki stratejik işbirliğimizi somut projeler üzerinde ilerletmek için mevkidaşımla mutabakata vardık. Terörle mücadelemizde Birleşik Krallık’ı müttefikimiz olarak görüyor ve birlikte hareket etmek istiyoruz. Düzensiz göçle mücadele konusu da gündem maddelerimiz arasındaydı. Göçmen kaçakçılığıyla mücadele için kararlılıkla çalışıyoruz. Birleşik Krallık, Kıbrıs’ta garantör ülke olarak önemli bir konuma sahiptir. İlgili konular ve Ada’daki son gelişmeler hakkında kapsamlı değerlendirmeler yapma fırsatı bulduk. Ukrayna’daki savaş bağlamında Karadeniz Girişimi’ni canlandırma çabalarımız da gündemimizdeydi. “Bu girişimi yeniden canlandırmamız gerektiği konusunda hemfikiriz.”

AKILLICA: TÜRKİYE BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ORTAKTIR

Konuk Bakan Akıllıca şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Türkiye’yi ziyaret etme fırsatı bulduk. Birlikte çalıştığımız süre içerisinde değerli mevkidaşımı arkadaş olarak gördüm. Bunun Türkiye hükümetleri arasındaki son derece güçlü işbirliği düzeyini yansıttığını düşünüyorum. Her iki ülke arasında son derece yakın ilişkiler var. İşbirliği var. Bu benim İngiltere Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye ilk ziyaretim. Ancak aynı zamanda korkunç deprem felaketinden bu yana ilk ziyaretim. Bu bağlamda bir kez daha Türkiye’ye gelmek isterim. Tekrar şahsım ve ülkem adına taziyelerimi iletiyorum. Libya’da da durum vahim. Sel felaketi var. Türkiye yardım yapma konusundaki istekliliğini çok değerli bir şekilde ortaya koydu. Birleşik Krallık da desteğe hazır. Bu ihtiyaç döneminde Libya, Türkiye bizim için vazgeçilmez bir ortak, Fidan Bey’le nasıl daha iyi çalışabiliriz, bunu konuşma fırsatımız oldu ve aslında çıkarlarımız eskisinden çok daha yakınlaştı. Bu yıl 4 milyondan fazla Birleşik Krallık vatandaşının ülkenizi ziyaret etmesi bekleniyor. İki ülke arasındaki ticaret artıyor. 25 milyar liralık bir hacmi var. Bu aslında son derece değerli bir artış. Her yıl yaklaşık yüzde 25 oranında artıyor. Yeni ve genişletilmiş bir serbest ticaret anlaşması da gündeme getirildi.

“TÜRKİYE’NİN KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİNİ YENİDEN BAŞLATMA ÇABALARINI ÖNEMSİYORUZ”

Dünyanın karşı karşıya olduğu ciddi zorluklarla mücadele etmek için dost olarak çalışmaya devam edeceğiz. İster Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yasadışı savaşı olsun, ister yasadışı göçle mücadele olsun, ister terörle mücadele olsun, çalışmalarımızı yakınlaştırıp bu şekilde değerlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yeniden başlatma çabalarını takdir ediyoruz. Gıda güvenliğini sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Biz NATO’da müttefikiz, NATO Zirvesi’nde yan yana oturuyoruz. Her iki ülkenin de birbirlerini ve diğer NATO üyelerini koruma konusunda son derece önemli bir taahhütleri var. “Türkiye’nin çok önemli askeri taahhütleri olduğunu biliyoruz.”

Açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanı Fidan ve İngiltere Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı gazetecilerin sorularını akıllıca yanıtladı.

FİDAN: İLK AŞAMA 3 ASKERİ KARGO UÇAKLARI LİBYA’YA GÖNDERİLDİ

Dışişleri Bakanı Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan Egemenlik Konseyi Lideri Abdülfettah El-Burhan ile bugün yaptığı görüşmeye ilişkin soru üzerine, “Maalesef Sudan’daki iç savaş bizi derinden yaralıyor. Türkiye olarak elimizden geleni aradık. Bu kadim ülkeye ne yapıyoruz. Savaşan iki ülke, “Her iki tarafla da temaslarımız devam ediyor. Savaşın sona erdirilmesine yönelik hem ikili hem de uluslararası düzeydeki tüm çabaları destekliyoruz” dedi.

Fidan, 10 Eylül’de Libya’da yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye’nin yaptığı yardımlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dost ve kardeş Libya halkına başsağlığı dileklerimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Felaketin hemen ardından gelen yardım çağrılarının ardından Ankara’da kurumlar arası bir çalışma yapıldı. Dün Libya’ya ilk yardımımızı ulaştırdık. İlk etapta 3 askeri kargo uçağı gönderildi. 168 arama kurtarma personeli, 2 arama kurtarma personeli. Ayrıca Mersin’den deniz yoluyla insani yardım koridoru oluşturuyoruz, 1 araç, 2 kurtarma botu var. Bunu da devam ettireceğiz. İhtiyaç var. Bu sabah itibarıyla güzel bir haber aldık. Sahadaki uzmanlarımız 6 Libyalı kardeşimizi enkaz altından kurtardı. Duamız ve duamız odur ki bu sayı daha da artacaktır.”

AKILLI BİR ŞEKİLDE: TÜRKİYE’NİN OYLADIĞI ENDİŞELERİN YANITLANMASINI KOLAYLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Konuk Bakan Zekice, İsveç’in NATO üyelik sürecine ilişkin bir soruya yanıt olarak şunları söyledi:

“İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda İsveç’in son derece yüksek kapasiteye sahip bir savunma gücü olduğunu düşünüyoruz. İsveç’in NATO’ya katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda Türkiye bu konuyu bugün kısaca ve daha önce de ayrıntılı olarak ele almıştı.” Konuyla ilgili kaygılarını, terörle mücadele gibi konulardaki kaygılarını detaylı olarak konuşma fırsatı bulduk. Burada önemli olanın, ortaya çıkabilecek sorunları bir an önce ortadan kaldırarak İsveç’in NATO üyeliğine destek vermek olduğuna inanıyoruz; Bu bağlamda hem NATO’nun “Türkiye’yi genel olarak savunacağını hem de hepimizin savunmasına katkı sağlayacağını umuyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin dile getirdiği kaygıları kolaylaştırmaya çalışıyoruz.”

Aynı soru kapsamında Fidan, “Türkiye imzaladığı anlaşmalara sadıktır. Burada çizilen yol haritaları ve taraflardan beklenen yükümlülükler ortada. Durum bu konu çerçevesinde ilerliyor.”

FİDAN: TÜRKİYE ŞU ANDA KALKINMA YOLU PROJESİYLE meşgul

Dışişleri Bakanı Fidan, Hindistan-Avrupa ticaret koridoruna ilişkin şöyle konuştu:

“Hindistan’da başlayan ve G-20’de imzalanan projeye baktığınızda uzmanların oradaki öncelikli amacın rasyonellik ve verimlilik olduğuna dair şüpheleri var. Jeostratejik kaygılar var gibi görünüyor. Basra Körfezi’nden gelecek. G-20’de desteğimiz teyit edildi ve Irak’ın kalkınma yolundan geçmesi projesi Türkiye şu anda bu konuyla meşgul, özellikle Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Katar bu konuyla ilgili yoğun görüşmelerde bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri Cumhurbaşkanı ile bu konuyla ilgili nihai resmi çalışmanın önümüzdeki birkaç ay içinde belgeler üzerinde tamamlanıp uygulamaya geçileceğini ifade etti. “Bu konuda mutabakata vardılar. Bu ön toplantıyı Iraklı yetkililere de ilettik. Buna benzer çalışmalar devam ediyor.”

baykanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu