Teknoloji

Gökyüzünde Titreşen Yıldızların Sesi İlk Kez Simüle Edildi: Hatta Söylendi! [Video]

Geceleri gökyüzüne baktığınızda, hızla yanıp söner veya titreyen yıldızlar görebilirsin. Bu çoğunlukla ışığın atmosferimizden geçerken bükülmesinden kaynaklanırken, ana kaynak yıldızın kendisi de olabilir.

Gökyüzünde titreşen bazı yıldızlar, yüzeylerindeki gazların hareketinden dolayı bu şekilde görünebilir. Bu yıldızları inceleyen Northwestern Üniversitesi’nden bilim adamları, titreşen yıldızların duyulma fırsatısunuldu.

Titreşen yıldızların sesi şu şekilde simüle edildi:

Bilim adamları, dev bir yıldızın çekirdeği ile dış yüzeyi arasındaki enerjiyi simüle ettiler. Oluşturulan modelde bir yıldızın ne kadar titreşmesi gerektiğini iddia etmek. gaz dalgalarıPlanlandı.

Simülasyonda elde edilen dalgalanmalar daha sonra sonifikasyon ”, yani bir sese dönüştürülür. Ortaya çıkan ses de şu biçimdeydi (7 saniyeye kadar bölüm):

Simülasyonlarda yıldızın boyutu arttıkça sesin kalınlaştığı ve daha fazla bas içerdiği görüldü. Bu farklılıkla birlikte yıldızlara simülasyon ortamında müzik bile yaptırılmıştır. Örneğin, Twinkle Twinkle, Little Star şarkısı, büyük, orta ve küçük boyutlu üç yıldızdan şu şekilde duyuldu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu