Haber

Bu okulda öğrenciler sanal evrende eğitim görüyor

Bu okulda öğrenciler sanal kozmosta eğitim görüyor

Sivas Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler kurulan sanal gerçeklik laboratuvarında sanal kainatta (metaverse) eğitim alıyor

SİVAS Sivas Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler kurulan sanal gerçeklik laboratuvarında sanal cihanda (metaverse) eğitim görüyor.

Sivas Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine sunduğu ileri teknoloji eseri eğitim sistemleriyle dikkat çekiyor. Yazılım, robotik kodlama ve sanal gerçeklik uygulamalı eğitimlerin verildiği okulda öğrenciler, eğitimlerinin bir kısmını sanal cihanda (metaverse) alıyor. Taktıkları sanal gerçeklik gözlükleri ile gerçek ortamdan sanal ortama geçen öğrenciler, simülasyonla; iş sıhhati ve güvenliği derslerini görüyor. Sanal kozmosta, inançlı ve tehlikeden uzak bir halde gerçek hayattaki riskli uygulamaları ziyan görmeden kullanabiliyorlar. Böylece gerçek hayata ki risk oranı ortadan kaldırılarak inançlı bir halde eğitim görmüş oluyorlar. Okul müdürü Recai Gülez, sanal gerçeklik teknolojisinin iş sıhhati ve güvenliğinin yanı sıra tüm derslerde kullanmak için alt yapı çalışmaları oluşturduklarını söyledi.

“Teknolojiye ayak uydurmak zorundayız”

Okul Müdürü, Recai Gülez, teknolojinin çok süratli ilerlediğini belirterek, “Teknoloji süratli ilerledikçe mesleksel eğitimi sıkıntı günler bekliyor. Niçin sıkıntı günler bekliyor? Teknolojiye ayak uydurmak zorundayız ve bu değişimi anında yakalamak zorundayız. Bu içerisinde bulunduğumuz laboratuvarda 2021 yılına başlayıp 2022 yılının ocak ayında biten bir proje çerçevesinde kurmuş olduğumuz sanal gerçeklik laboratuvarı. Başlangıçta biz burayı iş güvenliği eğitimlerinin verilebileceği ortam olarak hayal edip o halde yola çıktık. Ancak Metaverse teknolojisindeki gelişme bu teknolojilerin bütün derslerde kullanabileceğini gösterdi. Artık bu mevzuda bir çalışma yapıyoruz. Bu laboratuvarı okulumuzda uygulanan bütün derslerde kullanmak için bir altyapı oluşturuyoruz. Bununla ilgili öğretmen eğitimleri, öğrenci eğitimleri, yazılım gereksinimleriyle ilgili çalışmalarımız var. Bunu da yeniden hem bakanlık kaynağımızla hem de dış projelerle sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Gerçekten iş yerinde üzere bir his veriyor”

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü 11. Sınıf öğrencisi Çınar Arda Özlü, simülasyonda gerçeklik hissi yaşadıklarını ifade edip, “Gerçek hayattan koptuğumuz için güya hakikaten iş yerindeymişiz üzere bir his veriyor. Risklerin en aza indirilmesi için orada eğitim görüyoruz. Sanal ortamda gerçek hayatta yaptığımız işleri yaptığımız için daha az riskli ve inançlı olarak çalışıyoruz. Olağanda bir sigortayı nasıl tamir ediyorsak bu simülasyonda da birebir formda tamir ettiğimiz için çalışmaya başladığımız vakit risklerin en aza iniyor. ” dedi.

“Öğrenciler yöneldikleri kısımda rahatlıkla iş bulabilir”

Endistirüel Otomosyon Teknolojileri alan öğretmeni Semih Atik, sanal gerçekliğin dışında otomasyon sistemleri alanında eğitim alan öğrencilerin rahatlıkla iş bulabileceklerini söyleyerek, “Burada öncelikle otomasyon sistemlerinin bütün kademelerini gösteriyoruz. Her sınıf düzeyinde PLC programlama, endüstriyel robot programlama, elektropnömatik sistemler, otomatik üretim diyebileceğimiz CNC makinelerin kodlanması ve kullanılması üzerine kısaca bir üretim tesisinde olması gereken her türlü eğitim burada veriliyor. Öğrenci kısım içerisinde aldığı rastgele birine yönelerek o alanda çok rahat iş bulabilir. Bir alanda uzmanlaşmış olur” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu