Ekonomi

BOJ Başkanı Ueda ekonomik görünümü ılımlı hale getiriyor

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin temkinli bir güncelleme yaparak, özellikle yüksek fiyatlar nedeniyle gıda ve günlük ihtiyaçlara yönelik tüketici harcamalarında son dönemde yaşanan bazı zayıflıklara dikkat çekti.

Bu ılımlı görüş Salı günü bir parlamento oturumunda paylaşıldı ve Banka’nın Ocak raporunda ekonominin “ılımlı bir şekilde toparlandığı” şeklinde nitelendirilen daha iyimser tondan ince bir kaymaya işaret etti.

Merkez Bankası’nın 18-19 Mart tarihlerinde düzenleyeceği politika toplantısında, önemli miktardaki parasal teşvik programının aşamalı olarak sonlandırılmasına ilişkin tartışmalara odaklanması bekleniyor. Ueda’nın yorumları, Banka’nın 2016’dan bu yana uyguladığı negatif faiz politikasını ne zaman sonlandırabileceğine dair spesifik bir rehberlik sunmadı. Bununla birlikte, finansal kuruluşların merkez bankasında tuttukları fazla rezervlere pozitif faiz verilmesi gibi kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelik olası stratejilerin ana hatlarını çizdi.

Mevcut politika bankaları daha fazla kredi vermeye teşvik etmek için bu rezervler üzerinden %0,1 oranında bir ücret alınmasını içeriyor. Ueda, pozitif faiz ödemenin gecelik çağrı oranını yükseltebileceğini öne sürdü. Ayrıca enflasyonun hızlanması halinde BOJ’un büyük tahvil varlıklarını azaltmaya alternatif olarak kısa vadeli faizleri artırabileceğini belirtti.

Ueda, BOJ’un fiyat istikrarı hedefine ulaşılmasında belirleyici bir unsur olarak pozitif bir ücret-enflasyon döngüsünün ortaya çıkıp çıkmadığının izlenmesinin önemini vurguladı. Bu hafta gelecek verilerin bir sonraki para politikası kararının alınmasında dikkate alınacağını belirtti.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki de Salı günü yaptığı konuşmada, önemli ücret artışları ve rekor düzeydeki kurumsal sermaye harcamaları gibi olumlu işaretlere rağmen Japonya’nın henüz deflasyonun üstesinden geldiğini iddia edemeyeceğini belirtti.

Japonya ekonomisi bir önceki yılın son çeyreğinde yıllık bazda %0,4 oranında büyüyerek teknik bir resesyondan kıl payı kurtulmuş ancak yine de zayıf tüketim nedeniyle sekteye uğramıştı. Bu ekonomik zorluklara rağmen, enflasyonun %2 hedefini aşmaya devam etmesi ve işgücü kıtlığının daha fazla şirketin önemli ücret artışlarına işaret etmesine yol açması nedeniyle piyasa katılımcıları arasında BOJ’un negatif faiz politikasını Nisan ayına kadar sonlandırması beklentileri artıyor.

Kaynaklar, bazı BOJ politika yapıcılarının, bu yılki ücret görüşmelerinden beklenen ücret artışları ışığında, Mart toplantısı gibi erken bir tarihte negatif faiz oranlarını sona erdirme fikrine açık olduğunu belirtti. Bu görüşmelerin Çarşamba günü büyük firmalardaki sendikalı işçiler için %3,9’luk tahmini bir ortalama ücret artışı ile sonuçlanması bekleniyor ki bu 31 yılın en büyük artışı olacak.

BOJ’un mevcut para politikası kısa vadeli faiz oranlarını -%0,1’de ve 10 yıllık devlet tahvili getirisini yaklaşık %0’da tutmayı hedefliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu