Haber

Böbrek Nakli İle İkinci Kez Hayata Çıktı

BURDUR’da böbrek yetmezliği tanısı konulan Adil Bedir (34), 2008 yılında babasından aldığı böbreğiyle hayata tutundu. 2011 yılında vücudunun böbreği reddetmesi üzerine 13 yıl diyaliz tedavisi gören Adil Bedir, hastaneye geldi. 2021 yılında evlendiği eşinin verdiği böbreğiyle ikinci kez hayata döndü.

2008 yılında Burdur’da çiftçilik yapan Bahattin-Ümmühan Bedir çiftinin çocukları Adil ile kendisinden 2 yaş büyük kız kardeşi Seda’nın böbreklerinin doğuştan normalden çok daha küçük olduğu belirlendi. Kardeşlerin sağlıklarına kavuşması için böbrek aranırken, anne ve babadan alınan kan ve doku örneklerinin uyumlu olduğu belirlendi. Test sonuçları pozitif çıkan Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nden Ümmühan Bedir’in böbreği kızı Seda’ya, Bahattin Bedir’in böbreği ise oğlu Adil’e nakledildi. Adil Bedir, 2011 yılında böbreğinin vücudunu reddetmesi üzerine Burdur Devlet Hastanesi’nde diyalize girdi. 2021 yılında Süreyyo Mamarsulova Bedir ile evlenen Adil Bedir, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde eşinin verdiği böbreği nakledilerek ikinci kez hayata tutundu.

KARDEŞİ SAYESİNDE TEŞHİS KONUYOR

Adil Bedir, böbrek hastalığına yakalandığını ablası Seda Bedir sayesinde tesadüfen öğrendiğini anlattı. 2008 yılında kız kardeşinin böbreklerinin rahatsızlandığını ve Burdur Devlet Hastanesi’nden Akdeniz Üniversitesi’ne sevk edildiğini söyleyen Adil Bedir, “Doktorlarımız kız kardeşimin tahlillerini yapıp böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Doktorumuz kız kardeşime ‘Senin var mı?’ dedi. Kardeşim mi? Bakalım onun da bir sorunu var mı?’ Beni hastaneye götürdü. “Beni aradılar. Kan testi yaptım ve böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bana annemden, kız kardeşime de babamdan böbrek nakli yapılacaktı. Ancak kan uyuşmazlığım olduğu için donör değiştirdik. 2008 yılında babamdan nakil aldım. Annem böbreğini kız kardeşime verdi” dedi.

13 YILLIK DİYALİZ TEDAVİSİ

Sağlık kontrollerini ve ilaçlarını aksatmadan yeni hayatına devam ettiğini anlatan Adil Bedir, “Babamda Hepatit B vardı. Böbrek nakli ve tedavi başladıktan sonra bana geçti. Bu süreçte yoğun ilaç kullanımı üzerimde baskı yarattı. böbreğim ve böbreğimi kaybettim. 2011 yılında Burdur Devlet Hastanesi’nde diyalize girdim. “2024 yılına kadar diyalize başladım” dedi.

2021 yılında Özbek asıllı Süreyyo Mamarsulova Bedir ile evlenen Adil Bedir, “Haziran 2023’te kızımız dünyaya geldi. Bir gün evde otururken eşim bana ‘Böbreğimi sana verirsem sen de olursun’ dedi. daha iyi olabilir.” Sağ olsun böbreğini bana verdi. Akdeniz Üniversitesi’ne geldim ve ikinci naklimi oldum. “Çok mutluyum. Bu harika bir his. Yeniden hayatı buldum. Hayatımı ikinci kez yaşadım. Allah’a şükür her şey yolunda. Buradan ayrıldıktan sonra kızıma tekrar kavuşmak istiyorum” dedi.

Diyaliz nedeniyle zor günler geçirdiğini hatırlatan Adil Bedir, “13 yıldır su içmiyordum. Artık doyasıya su içiyorum. Tamamen iyileştikten sonra istediğimi yapabileceğim. Herkes organlarını bağışlasın, herkes canlansın, herkes küllerinden doğsun.”

‘HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SÖZ VERDİK, SÖZÜMÜZÜ TUTTUK’

Süreyyo Mamarsulova Bedir (32), böbreğini 3 yıldır evli olduğu eşine verdiğini belirterek, “8 aylık bir kızımız var. Eşimle sohbet ediyorduk. ‘Ben olsam’ dedi. sana böbreğimi vereyim, iyileşecek misin?’ Dedim, ‘Belki iyi olur’ dedi. Tahlil yaptırdık, nakil ameliyatımız iyi geçti, inşallah buradan çıkıp kızımıza kavuşmak istiyoruz, evlendiğimizde hastalıkta, sağlıkta birlikte geçireceğimize söz verdik, sözümüzü tuttuk. Organ bağışı ameliyatından korkmayın, yaşamak herkesin hakkıdır, umudunuzu kaybetmeyin, “Umut verin. Organlarınızı bağışlayın, hayat kurtarın, korkmayın. İlk başta korktum ama Allah’a şükür iyileştim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu