Ekonomi

BioNTech’e Covid-19 aşısı nedeniyle tazminat davası

Almanya’da bir sağlık çalışanının, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’e Kovid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması yarın görülecek.

Rogert & Ulbrich hukuk firmasının, Alman gizlilik yasası uyarınca isminin gizli tutulması hakkını kullanan orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına açtığı dava yarın Hamburg Bölge Mahkemesinde başlayacak.

Söz konusu sağlık çalışanı, kalp ritm bozukluğu, vücudunun üst bölgesinde ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin bulanıklığı gibi belirtiler nedeniyle meydana gelen bedensel zararlar için 150 bin euro tazminat talep etti. aşılamadan sonra ortaya çıktığını söyledi. Davacı ayrıca belirlenemeyen maddi zarar için tazminat talebinde bulunmuştur.

Yüzlerce dava açıldı

Söz konusu dava, iki hukuk firması tarafından takip edilen milyonlarca avroluk tazminat davalarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Davaları açan diğer hukuk firması Mainz merkezli Casar-Preller olurken, Rogert & Ulbrich, Covid-19 aşılarının yan etkileri iddiasıyla müvekkilleri için yaklaşık 250 dava açtığını, Caesar-Preller ise 100 davayı temsil ettiğini açıkladı. .

2 hukuk firması daha önce Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in mazot emisyon skandalı nedeniyle tüketicilere tazminat ödemişti.

Almanya’da uygulanan 224 milyon aşı dozunun yaklaşık dörtte üçü BioNTech tarafından üretilirken, tazminat davalarının büyük çoğunluğu aşılarda mRNA teknolojisinin kullanılmasına öncülük eden BioNTech’e açıldı.

Almanya’daki vakalar, BioNTech’in COVID-19 salgınından bu yana dünya çapında karşılaştığı en büyük tazminat talebini temsil ediyor.

Kovid-19 aşılarının yan etkileri teziyle İtalya’da da benzer davalar açılmıştı.

BioNTech: Vakalar dayanıksız

Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşıyı Almanya’da pazarlayan BioNTech’ten yapılan açıklamada, dikkatli incelemenin ardından söz konusu vakaların “asılsız” olduğundan emin olunduğu ve reddedileceği belirtildi.

Açıklamada, dünya çapında en az 64 milyonu Almanya’da olmak üzere yaklaşık 1,5 milyar aşının uygulandığı ve ilgili literatürde sıralananlar dışında olası yan etkilerin şu ana kadar tespit edilmediği kaydedildi.

BioNTech aleyhine açılan davayı davacının kazanması halinde davacının yargılama giderlerini veya tazminatı kimin ödeyeceği konusunun netlik kazanmamış olması dikkat çekicidir.

Avrupa Birliği (AB) yasal kalkanının AB hükümetlerini maliyetlerin bir kısmını üstlenmeye zorlayabileceği belirtiliyor.

AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, BioNTech’in ABD, İngiltere ve Almanya gibi Batılı ülkelerde yaygın olarak kullanılan Comirnaty aşısının kullanımının güvenli olduğunu ve aşının alt grubu olduğunu bildirdi. dünyanın birçok yerinde baskın hale gelen Omicron varyantı. XBB’ye göre aşıların güncellenmesini tavsiye etti.

imranli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu