Yaşam

Alman basınından Hakan Fidan analizi: Her şeyi bilen adam

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olarak atanması gündemdeki yerini koruyor.

Son olarak Alman RND’den Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hakkında yeni bir analiz geldi.

Türk siyasetinde kimsenin Hakan Fidan’dan daha fazla sır bilmediğini yazan RND, Fidan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yakın bir güven ilişkisi olduğunu yazdı:

13 yıl MİT’in başında kaldıktan sonra Fidan kadar sır bilen çok az kişi vardır. Bu onu Türkiye’nin en güçlü adamlarından biri yapıyor. Türkiye’de herkes Fidan’ın adını biliyor ama kamuoyu onun hakkında çok az şey biliyor.

“Erdoğan’ın baş düşmanı, Fethullah Gülen yandaşlarını Türkiye’ye getirdi”

Hakan Fidan başkanlığında MİT operasyonlarının genişletildiğini yazan RND, “Erdoğan’ın danışmanı Türk gizli servisinin başına getirildi. MİT’ten hükümeti eleştirenler korkuyor. Fidan döneminde MİT yurtdışındaki faaliyetlerini önemli ölçüde genişletti. Türkiye’nin Kuzey Irak, Suriye ve Libya’daki askeri operasyonlarını genişletti. Son yıllarda MİT ajanları, ezeli düşmanı Fethullah Gülen yandaşlarını Türkiye’ye getirdi.terimleri kullandı.

“Gölge dışişleri bakanı gibiydi”

Dış politikanın Hakan Fidan için yeni bir alan olmadığını yazan RND, Fidan’ın gölge Dışişleri Bakanı gibi çalıştığını belirtti:

Fidan şimdi ilk kez bir bakanlığın başına geçiyor. Ancak dış politika onun için yeni bir alan değil. Aksine, birçok rolde yıllarca arka planda tüm önemli dış politika kararlarına dahil oldu. Erdoğan’ın gölge dışişleri bakanı olarak Türkiye’nin İsrail ve Mısır ile yakınlaşması için gizli görüşmeler hazırladı ve Ukrayna ihtilafında arabuluculuk yapmak için Kiev ve Moskova ile yakın temaslarını sürdürdü. Fidan’ın uluslararası bağlantıları yeterli. Erdoğan ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Washington ve Moskova’ya yaptığı birçok değerli gezide eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu