Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi TikTok’un elden çıkarılması tasarısını bugün oyluyor

Bugün ABD Temsilciler Meclisi, TikTok’un Çinli ana şirketi ByteDance’ın altı ay içinde uygulamanın ABD operasyonlarını elden çıkarması ya da yasakla karşı karşıya kalmasına yol açabilecek bir tasarıyı oylayacak. Saat 10.00’da yapılacak oylama, üçte iki çoğunluğa ihtiyaç duyan hızlandırılmış prosedürler kapsamında gerçekleştirilecek ve hem destekçilerden hem de muhaliflerden geniş destek görecek.

Yasama faaliyeti, asgari düzeyde tartışma ve tek bir kamuya açık duruşmanın ardından geliyor. Kongre’de konuyla ilgili olarak bir yılı aşkın bir süredir yaşanan hareketsizlik döneminin ardından geldi. Geçtiğimiz ay TikTok, Başkan Joe Biden’ın yeniden seçim kampanyasına dahil edilmiş ve başlangıçta bu yıl yeni mevzuatın gelmeyebileceğini öne sürmüştü.

Tasarı, bağlantılı araçlardan gelişmiş yapay zeka çiplerine kadar çeşitli konuları içeren Çin teknolojisiyle ilgili ulusal güvenlik endişelerine ABD’nin verdiği daha geniş bir yanıtın parçası. Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi geçen hafta tasarıyı oybirliğiyle onaylayarak bugünkü oylamanın önünü açtı.

Temsilciler Meclisi tasarıyı geçirmeye hazır görünürken, bazı senatörlerin güvenlik riski oluşturabilecek yabancılara ait uygulamaları düzenlemek için alternatif yöntemleri tercih etmesi nedeniyle ABD Senatosu’ndaki kaderi daha az kesin. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer tasarıya ilişkin yaklaşımını henüz paylaşmadı.

TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew, Temsilciler Meclisi’ndeki oylamayla eş zamanlı olarak bugün senatörlerle bir araya gelecek. TikTok, uygulamanın 170 milyon Amerikalı kullanıcısı için Anayasal ifade özgürlüğü hakkını ihlal edebileceğini iddia ederek tasarıyı eleştirdi.

Başkan Biden tasarıyı kanun olarak imzalayacağını belirtti. Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Salı günü yaptığı açıklamada, yönetimin amacının uygulamayı tamamen yasaklamaktan ziyade TikTok’un Çin mülkiyetine son vermek olduğunu açıkladı.

Olası bir satışın lojistiği ve Çin’in böyle bir işlemi onaylayıp onaylamayacağı belirsiz. ByteDance, TikTok’un ABD’deki varlıklarını belirtilen süre içinde elden çıkaramazsa, NASDAQ:AAPL’den Apple (NASDAQ:AAPL) ve NASDAQ:GOOGL’den Google (NASDAQ:GOOGL) gibi büyük uygulama mağazalarının TikTok’u indirmeye sunması veya ByteDance’a web barındırma hizmetleri sağlaması yasal olarak yasaklanacak.

Önerilen mevzuat, Trump yönetiminin TikTok ve WeChat’i yasaklamaya yönelik önceki girişimlerinin ardından geldi ve bu girişimler nihayetinde mahkemeler tarafından engellendi. Mevcut tasarının WeChat ve Çin’in sahip olduğu diğer uygulamalar üzerindeki etkisi henüz net değil.

Elden çıkarmanın zorunlu kılınması halinde ByteDance, Kasım ayında bir ABD yargıcının şirketin dava açmasının ardından TikTok’a yönelik Montana eyalet yasağını durdurduğu son mahkeme kararında da görüldüğü üzere, muhtemelen yasal engellerle karşılaşacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu